نویسنده موضوع: یک داستان عجیب در باره مالک اشتر  (دفعات بازدید: 5760 بار)

آفلاین قاسم

• Jr. Member
  • **
  • ارسال: 52
یک داستان عجیب در باره مالک اشتر
« : فوریه 24, 2016, 10:02:23 pm »
سلام امروز کلیپی دیدم از آقای مهدی دانشمند که از وعاظ معروف هستند و ایشان به نقل از آیت الله میانجی مطلبی را گفتند که میخواهم نظر شما اهل علم را بدانم .
ایشان گفتند روزی مرد کوری در وسط راه عبور مردم در مسجد نشسته بود و وقتی حضرت علی علیه السلام گفتند جای بدی نشستی و برو جای دیگری بنشین گفت تو چه کسی هستی و حضرت گفتند بنده خدا و او هم گفت میخواهم همینجا بنشینم و نميروم .بعد مالک اشتر آمد و گفت برو جای دیگری بنشین و آن مرد گفت تو کی هستی که به من میگویی پاشو و وقتی شنید که مالک است گفت من به حرف بزرگتر از تو هم گوش نکردم .مالک پرسید یعنی چه کسی؟مرد کور گفت علی ابن ابيطالب. مالک گفت علی به تو گفت پاشو و گوش نکردی؟ مرد کور گفت بله .در همین لحظه مالک شمشیر کشید و گردن مرد کور را زد .
بعد آقای دانشمند گفتند این یعنی دستور ولایت با کسی شوخی ندارد !
به نظر دوستان کار مالک درست بوده یا نه و چرا؟

آفلاین محمد مهدی 121

• ناظر
  • Hero Member
  • ارسال: 600
پاسخ : یک داستان عجیب در باره مالک اشتر
« پاسخ #1 : فوریه 26, 2016, 12:47:21 am »
شما اصل روایت رو با ماخد بیاور

آفلاین قاسم

• Jr. Member
  • **
« پاسخ #2 : فوریه 26, 2016, 08:38:51 am »
سلام ممنون از پاسختان .من این کلیپ رآ در موبایل یکی از دوستان شنیدم و در دسترس هست و واقعا سخنان واعظ معروف مهدی دانشمند هست .من بلد نیستم کلیپ را در اینجا پیوست کنم اما اگر دوستان لازم میدانند  که کلیپ را بشنوند تا بعد از اطمینان نسبت به آن اظهار نظر کنند حتما اینکار را خواهم کرد .پس دستور بفرمایید تا کلیپ را بگذارم .

آفلاین محمد مهدی 121

• ناظر
  • Hero Member
  • ارسال: 600
« پاسخ #3 : فوریه 26, 2016, 11:45:39 am »

شما اصل روایت رو با ماخد بیاور تا جواب بگیری از .................

آفلاین قاسم

• Jr. Member
  • **
« پاسخ #4 : فوریه 26, 2016, 01:43:19 pm »
من اصل روایت را نمیدانم و البته وظیفه خودم هم نمیدانم که جواب بگیرم چون من بنام امام زمان (عجل الله تعالی) فعالیت نمیکنم .بعبارتی روحانی نیستم و طلبه هم نیستم اما بعنوان یک شیعه معمولی حق دارم از افرادی که مدعی بیان حقایق اهل بیت علیهم السلام هستم بپرسم و برای همین هم پرسیدم .
اما اگر کلیپ را خواستید چشم سعی میکنم آنرا اینجا بگذارم تا مطمئن شوید که این را آقای مهدی دانشمند روی منبر گفته و البته متاسفانه فردی نعوذبالله با تمسخر آنرا در جمعی پخش کرد .به نظرم این وظیفه طلاب و روحانیون مدعی حفاظت از حریم اهل بیت هست که چنین مواردی را موشکافی تحلیل کنند.حالا اگر لازم میدانید دستور بدهبدهد تا کلیپ را اینجا اگر بشود پیوست کنم یا اگر شد آدرس اینترنتی آنرا بگذارم تا واقعا وارد تحلیل شوید و بگویید آیا کار مالک درست بوده یا نه !

آفلاین قاسم

• Jr. Member
  • **
« پاسخ #5 : فوریه 26, 2016, 01:45:41 pm »
ببخشید اصلاح میشود"وظیفه خود نمیدانم که اصل روایت با ماخذ "را بیاورم.نهایتا شما میتوانید بگویید این روایت کذب است و آنوقت این شما و آن آقای مهدی دانشمند و البته آیت اله میانجی!

آفلاین حسين

• ناظر
  • Sr. Member
  • ارسال: 440
« پاسخ #6 : فوریه 26, 2016, 09:45:08 pm »
روزی مرد کوری در وسط راه عبور مردم در مسجد نشسته بود و وقتی حضرت علی علیه السلام گفتند جای بدی نشستی و برو جای دیگری بنشین گفت تو چه کسی هستی و حضرت گفتند بنده خدا و او هم گفت میخواهم همینجا بنشینم و نميروم .بعد مالک اشتر آمد و گفت برو جای دیگری بنشین و آن مرد گفت تو کی هستی که به من میگویی پاشو و وقتی شنید که مالک است گفت من به حرف بزرگتر از تو هم گوش نکردم .مالک پرسید یعنی چه کسی؟مرد کور گفت علی ابن ابيطالب. مالک گفت علی به تو گفت پاشو و گوش نکردی؟ مرد کور گفت بله .در همین لحظه مالک شمشیر کشید و گردن مرد کور را زد .
این قضیه به این صورت با مسلمات تاریخ و فقه سازگار نیست، چون شکی نیست که مالک اشتر در راه مصر توسط عمال معاویه مسموم شد، و اگر این قضیه به این صورت صحیح بود قطعا طبق ضوابط فقه باید مالک اشتر توسط امیرالمؤمنین (ع) در همان کوفه قصاص شده باشد، قنبر غلام حضرت در اجرای حد، سه تازیانه بیشتر زد، حضرت فورا قصاص کردند و قنبر سه تازیانه خورد:

http://lib.eshia.ir/11025/28/17
وسائل الشيعة ج‏28/17
و عنه عن أحمد عن ابن محبوب عن الحسن بن صالح الثوري عن أبي جعفر ع قال: إن أمير المؤمنين ع أمر قنبر أن يضرب رجلا حدا فغلط قنبر فزاده ثلاثة أسواط فأقاده علي ع من قنبر بثلاثة أسواط.

چگونه ممکن است کاری که حتی اگر خداوند متعال امر کرده بود ولی حد شرعی برایش معین نفرموده بود، این کور نافرمانی خدا میکرد، تنها فاسق بود، ولی هیچ کس حق نداشت او را بکشد، چگونه مالک او را بکشد و قصاص هم نشود؟! این را محور ولایت فرموده است، که ولایت‌مدار باید بر گرد امر او بچرخد.

نقل قول
من اصل روایت را نمیدانم و البته وظیفه خودم هم نمیدانم که جواب بگیرم چون من بنام امام زمان (عجل الله تعالی) فعالیت نمیکنم .بعبارتی روحانی نیستم و طلبه هم نیستم اما بعنوان یک شیعه معمولی حق دارم از افرادی که مدعی بیان حقایق اهل بیت علیهم السلام هستم بپرسم و برای همین هم پرسیدم
این مطلب درستی است، اما نباید فرهنگ عمومی این بشود که قبل از سؤال از سند یک حرف، سؤال از توجیه آن بشود، امروزه امکان دستیابی به هزاران کتاب معتبر و غیر معتبر، فراهم است، و بحث کردن بدون دیدن عبارت سند یک نقل، مثمر ثمر  نیست، با یک لینک ساده میتوان به تمام منابع الکترونیکی و بلکه حتی بسیاری از منابع خطی توسط فایلهای پی دی اف، دسترسی داشت.
.
« آخرين ويرايش: فوریه 26, 2016, 09:50:04 pm توسط حسين »

آفلاین قاسم

• Jr. Member
  • **
« پاسخ #7 : فوریه 26, 2016, 10:01:47 pm »
آقای حسین از لطف شما در پاسخگویی به پست بنده بسیار سپاسگزارم .
راستش این کلیپ متاسفانه پخش شده و به همین نحو که گفتم و از آن سوء استفاده میشود و همانگونه که گفتم اگر این امکان در تالار وجود دارد چگونگی پیوست کلیپ را در هم اینجا بفرمایید.

آفلاین حسين

• ناظر
  • Sr. Member
  • ارسال: 440
« پاسخ #8 : فوریه 26, 2016, 10:32:08 pm »
بنده در پیوست کلیپ، تجربه‌ای ندارم، و باید از أدمین سؤال شود، و تازه وجود کلیپ (که من هم منکر نشدم) مشکل‌ساز یا حلاّل مشکل نیست، و نیز سوء استفاده دیگران که زنادقه در طول تاریخ آماده سیاهنمائی علیه اعلام دین بودند را هم نمیتوان کاری کرد، دروغ قطعی را مرتب تکرار میکنند، چه برسد به نقل قولی که کلیپ آن هم عرضه کنند! آیا بالاتر از این میشود که اهل شام بگویند: مگر علي مسجد هم میرفته که ابن ملجم او را در مسجد ضربت بزند؟ این فضای به ظاهر مسلمانی! چه برسد به فضای کفر و زندقه که در تضعیف دین بسیار کوشاتر از مسلمین در تقویت دین هستند!
.

آفلاین قاسم

• Jr. Member
  • **
« پاسخ #9 : فوریه 26, 2016, 11:30:36 pm »
آقای حسین بازهم از بذل توجهتان ممنون .به هرحال ابن حرفها را یک واعظ معروف گفته آنهم در حضور چند نفر .اگر اینجا نمیشود پیوست کرد میتوانید در پیامی خصوصی یک شماره موبایل به من بدهید تا با تلگرام به آن شماره ارسال کنم .
نمیدانم این آقای مهدی دانشمند را میشناسید یا نه اما بدانید مخاطبین زیادی دارد و در جمعی که طرح شد بعنوان شباهت اعمال داعش با دستورات اسلام !

کلیدواژه ها: