نویسنده موضوع: مباحثه جلسه اصول  (دفعات بازدید: 783 بار)

آفلاین عبدالله

• با ارسال پیشین
  • *
  • ارسال: 2
مباحثه جلسه اصول
« : اكتبر 17, 2016, 11:52:40 pm »
بسم الله الرحمن الرحیم

جلسات درس محتاج بررسی ها و پیگیری های خارج از جلسه می باشد . و حقیر نیز مبتلاء به نفهمی هایی هستم که نیاز به راهنمایی و ارشادات دوستان دارم . لذا این تاپیک را برای این که مباحثه ای روی مباحث انجام شود تشکیل دادم و از عزیزان درخواست دارم نکات خود را برای غناء بحث ارائه نمایند  .

جلسه یکشنبه : ۲۶/۷/۹۵

مرز مغشوش

در رابطه با مثالی که مطرح فرمودند که موارد مبهم مثل طیف رنگ است که از سیاه به خاکستری برود :
شاید بتوان گفت که درست است که در طیف رنگ ، مرز دقیق هندسی نظیر خطی که با مقیاس نقطه ای بدون بعد دو صفحه مثلا مربع را از هم جدا می کند ، نمی توان در نظر گرفت . اما ممکن است گفته شود که مرز در این موارد سنخ متفاوتی دارد . مثلا در نرم افزار ها به صورت دقیق در تمام موارد مقدار بهره ذره رنگ را از سیاهی و خاکستری مشخص می کنند . به صورت فازی دقیق مشخص است که بهره هر ذره از رنگ های اصلی چه قدر است و به همین حساب مرز دقیق دارد .مرز در ایگونه موارد به صورت خطی نیست بلکه به تناسب خودش است . که باید با نرم افزار ها مشخص گردد . اما نرم افزار ابزار خاصی است که فضا و نظام خاص خود را دارد . اما اگر با دید عرفی به سراغ موارد برویم مثلا در مثل چاقی و لاغری ، ابهام در مرز وجود دارد . و این شاید به همان تسامح دید عرف برگردد . که ان شاء الله مطرح خواهم نمود .

آفلاین عبدالله

• با ارسال پیشین
  • *
  • ارسال: 2
پاسخ : مباحثه جلسه اصول
« پاسخ #1 : اكتبر 18, 2016, 12:23:18 am »

پیرامون رواداری 

پیرامون مسئله رواداری آنچه به ذهن می رسید این بود که چرا و به چه معیاری ما می آییم مثلا خرمن را با واحد یک دانه گندم می سنجیم ؟ ملاک در تعیین واحد اندازه گیری مؤثر در خرمنیت چیست؟ آیا نمی توان گفت که همین خرمن در فضای عرف و نظام محاورات عرفی واحد خاص خود را دارد . مثلا هر ۱۰۰ هزار دانه گندم یک واحد برای خرمن است ،  که در آن صورت مثلا ۵ واحد آن بشود یک خرمن به طوری که مثلا ۴ واحد را دیگر خرمن بر آن صدق نکند . که البته در بدست آوردن این واحد که برای انضباط به موضع عملی و تشخیصی افراد عرف نسبت به صدق یا عدم صدق می تواند به کار رود امور مختلفی دخیل باشد مثل فضاهای مختلف عرفی که در بعضی فضا ها این واحد باید بسیار بزرگ تعیین شود چون حالت تسامح در آن ها بیشتر است و ارزش های موجود کمتر . و در بعضی فضاها این واحد کوچکتر تعیین می شود چون تسامح کمتر و شرائط مقتضی دقت بیشتر و ارزش های بیشتر است .

کلیدواژه ها: